Konusu ile birçok kadına ilham kaynağı olan Unorthodox, temeli ritüellere dayanan katı bir cemiyet kuralları içerisinde boğulan Yahudi bir kadının mücadelesini ele alan bir dizidir. 2020’nin en çok satan aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, gerçek bir hayat hikayesini konu edinmektedir. Geleneklerin getirisi olan katı kurallardan sıyrılmak ve hayal ettiği hayata kavuşmak isteyen bir genç kadının cemaate karşı verdiği mücadele, özgürlük uğruna yapılabileceklerin bir sınırı olmadığını bir daha bizlere hatırlatıyor.
Gelin, 26 Mart tarihinde vizyona giren Unorthodox dizisini daha yakından inceleyelim.

Unorthodox Dizi Konusu


Unorthodox dizi konusu, ana hatlarıyla ritüeller ve dinin kurallara dayanan bir Yahudi cemiyetinden kurtulmak isteyen 19 yaşındaki Esty’nin hikayesine dayanır. Esty, doğumundan bu yana her zaman farklı olduğunu düşünmüş ve her ne kadar kabul etmek istemese de hiçbir zaman cemiyetin bir parçası olmamıştır. Katı kuralların esaretinde büyüyen Esty, aklını karıştıran sorulara rağmen kendisindeki tuhaflıkların göze çarpamaması ve mutlu görünmek için çabalar. Ancak hayalleri ve kafasındaki soruları ona bu yolda hiç yardımcı olmaz.

Dizide geçen cemiyetten bahsedecek olursak Esty, bir Yahudi cemiyetinde doğmuştur. Söz konusu bu cemiyet bir Yahudi Hasidik cemiyetidir ve cemiyet üyeleri sürgün sırasında Macaristan’ın Satmar şehrinden Brooklyn Williamsburg bölgesine kaçmışlardır. Her ne kadar Amerika kültürünün hâkim olduğu topraklarda yaşasalar da kendi gelenek ve göreneklerini korurlar ve katı kurallarla ideolojik yapılarına burada da devam ederler. Başka bir deyişle, koskocaman bir tarlada ayrıksı ot misali dış dünyadan tamamen farklı bir hayat sürerler.

İşte bu ritüellerin içinde mutlu olmaya çalışan Esty, ananesinin de kararıyla her cemaat üyesi gibi görücü usulü ile evlendirilir. Çocukluğundan bu yana annesinin kaçışının travması ile büyüyen Esty, evlendikten sonra daha özgür olacağına ve çoğu şeyin iyi anlamda değişeceğine inanır. Ancak evlilik sonrası iyi niyetli fakat geleneklerin körleştirdiği kocasının çabalarına rağmen yine de hiçbir şey değişmez ve aksine kafasındaki soruların yanıtlarını bulur. Yaşadığı hayatın ağır yüküne dayanamayan Esty, hayallerinin ona verdiği güçle cemiyetten uzaklaşma kararı alır.

Yaşadığı kafesten kurtulmak isteyen Esty, çıkış yolunu Berlin’de görür. Berlin’de kendi yaşıtlarının yaşadığı yepyeni ve heyecanlı dünya, Esty’i her ne kadar korkutsa da hayallerine bir adım daha yaklaştırır. Çaresizce oturduğu bir kafede bir öğrencinin peşinden müzik akademisine gider ve hayatın tamamen farklı ve rengarenk yönleri ile tanışır. Cemaatinde yasak olan müziğe tutkusu burada daha da pekişir ve Amerika’da gizlice aldığı piyano derslerinin üstüne eğitimine devam etmek ister. Ancak Esty burada cemiyetin kendisinde fark etmesine engel olduğu muhteşem sesini keşfeder.

Unorthodox Ana KarakterleriToplamda bir sezon, dört bölümden oluşan Unorthodox mini dizisi, en ince ayrıntısına kadar gerçekliği hissettirmeyi başarmıştır. Tabii ki bu konuda Unorthodox dizi oyuncuları çok büyük paya sahiptirler. Dizide hem Yiddiş hem de İngilizce diyaloglar, dizinin gerçekliğini bir daha gözler önüne serer. Aynı zamanda dizide Esty karakterini canlandıran oyuncunun evlilik öncesi uzun saçlarını ritüeller gereği evlilik sonrası kazıtması da buna bir örnektir. 24 yaşında olan Shira Haas, kendine has oyunculuk yeteneğiyle Esty karakterine farklı bir hava katıyor.

Esty’nin kocasını canlandıran Yanky Shapiro (Amit Rahav) karakteri ise sevdiği kadın için kutsal cemiyet kurallarını çiğnemeyi göze alan bir adamın yaşadığı acıları bizlere tüm gerçekliği ile yansıtıyor. Buna ek olarak Esty’nin annesi olan Leah karakteri de (Alex Reid) zamanında kızı gibi bu katı kuralların hâkim olduğu topluluktan kaçması ve hayallerine giden yolda kızına verdiği destek, ‘Kadın gücünün başaramayacağı hiçbir şey yoktur’ mesajını bir daha akıllara kazır.
dt 1.213 gün önce

Sevdiğiniz dizileri yakından takip edin

Dizi sayısı

26684

Bölüm sayısı

716915