2020 Yılının En Çok İzlenen Dizileri


2020, hepimiz için zorlu bir yıl oldu. Her sektör gibi 2020’deki sorunlardan film ve dizi sektörü de etkilendi fakat 2020 yılında yeni tip korona virüs (covid-19) nedeni ile hepimiz evlere kapandık ve birçoğumuzun ilk defa yaşadığı sokağa çıkma yasağında can dostu diziler oldu. Tüm dünya olarak 2020 yılını unutmak istiyoruz peki ya izlediğimiz dizileri. Anlaşılan etkisinden çıkamadığımız tek şey 2020 yılı değil. Bakalım 2020 yılında en çok izlenen diziler listesinde hangi diziler girmiş.

10 - The Mandalorian


Diğer bir adı ile Yıldız Savaşları: Mandalorian, 12 Kasım 2019 tarihinde Diney+’da yayınlandı.. Amerikan uzay western türündeki internet tabanlı televizyon dizisi çok sevilen Star Wars (Yıldız Savaşları) evreninde geçmektedir. Televizyon dizisi, Jedi’nin Dönüşü döneminden beş yıl sonra gerçekleşen ve Yeni Cumhuriyet’in ulaşamayacı yerlerde bir Mandaloryalı ödül avscısını konu alır. Jon Favreau; Dave Filoni, Kathleen Kennedy ve Colin Wilson ile birlikte yaratıcı, baş yazar ve baş yapımcı olarak yer almakta. Dizinin başrolünde Pedro Pascal oynamaktadır. Dizi iki sezon oluşmaktadır. İlk sezonu sekiz bölüm olan dizinin ikinci sezon çekimlerine ise başlanıldığı duyuruldu.


9 - The Boys


ABD yapımı süper kahraman temalı bir internet dizisi olan The Boys Garth Ennis ile Darick Robertson'ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanmıştır. The Boys, Eric Kripke tarafından Amazon Prime Video için geliştirilmiştir. Dizi güçlerini suiistimal eden süper kahramanlara karşı savaşan The Boys isimli bir ekibin maceralarını konu alır. Dizinin ilk sezonu 26 Temmuz 2019’da yayınlanmıştır. Dizinin ilk sezonu yayınlanmadan önce Amazon dizinin ikinci sezon çekimlerine başlanıldığını duyurmuş ve ikinci sezonun yayınlanmasından kısa bir süre sonrada üçüncü sezonun çekimlerinin başladığını duyurmuştur.


8 - Outer Banks


15 Nisan 2020 tarihinde seyircisi ile buluşan Outer Banks dizisi çok kısa süre içerisinde büyük bir kitleye ulaştı. Dizinin yaratıcılığını Josh Pate, Shannon Burke ve Jonas Pate üstleniyor. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Bölümler ise ortalama 45-50 dakika arasında. Dizi zenginler ve fakirler olarak bölünmüş bir ada garsonluk yapan ve tekne kiralayan dört arkadaşın bir gün batık bir tekne bulmasının ardından baş kahraman John B’nin yıllardın kayıp olan babası ile bağlantılı olduklarını düşündükleri batık tekneyi araştırmalarını ve başlarından geçen maceraları konu alır.


7 - Never Have I Ever


27 Nisan 2020 tarihinde Netflix platformu üzerinden seyircisi ile buluşan Never Have I Ever dizisinin yaratıcılığını 'The Office' ve 'The Mindy Project' dizilerinden aşina olduğumuz Lang Fisher ve Mind Kaling üstleniyor. Dizi şu anlık 1 sezon 10 bölümden oluşuyor ve her bölüm ortalama 25-30 dakika uzunluğunda. Dizi, Amerika’da büyüyen bir Hintli kızı olan Devi’nin babasının ani ölümünden sonraki hayatı ile başa çıkma mücadelesini ve okulda erkek arkadaş bularak popülaritesini arttırma serüvenini ele alıyor. Klasik gençlik problemlerini ele alan dizi yayınlandıktan sonra hem Türkiye’de hem de Amerika’da bir numaraya yerleşti.


6 - Locke & Key


2020 yılında izleyicileri etkileyen ve en çok izlenen diziler sıralamasına 6. Sıradan dahil olan diğer bir dizi ise Locke & Key. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Her bölüm ortalama 40-50 dakika arasında değişiyor. Dizinin yönetmenliğini Lost’un yazarı ve yapımcısı olan Carlton Cuse ve Merdit Averill üstlendi. Fantastik türde yer alan bu dizi aşırı korumacı babalarının ölümünden sonra anneleri ile birlikte Locke malikanesine yerleşen 3 kardeşin ev içerisinde meydana gelen fantastik olaylara dahil olmalarını ve başlarından geçen maceraları konu almaktadır.


5 - Emily in Paris


2020’nin sonlarına doğru izleyici ile buluşan Emily in Paris o kadar çok sevildi ki yaklaşık bir ay boyunca özellikle sosyal medyada Fransa rüzgârı esti. O zaman en baştan müjdeyi verelim dizinin ikinci sezonu için çalışmalara başlandı. Dizi 2 Ekim 2020 tarihinde bekleyenleri ile buluştu ve 1 sezon 10 bölümden oluşuyor. Dizinin bölümleri ortalama 25-35 dakika sürüyor. Dizini yaratıcılığını ise Sex and The City dizisinden tanıdığımız Darren Star üsteleniyor. Dizinin konusu ise, Emliyu Şikago’da yaşayan genç bir kadındır. Amerika pazarlama yöneticisi olan Emily hiç beklemediği bir anda rüya gibi bir iş teklifi alıyorç Kariyeri için çok önemli olan bu işe teklifini geri çevirmeyen Emily yeni işi için Paris’e taşınıyor. Yeni bir hayata başlayan genç kadın bir yandan işine adapte olmaya çalışırken öte yandan ailesi, arkadaşlarını ve romantik ilişkilerini kontrol etmeye çalışıyor.


4 - The Queen's Gambit


Yine 2020 yılının sonlarına doğru izleyici ile buluşan ve gönüllere taht kuran bir diğer dizi ise The Queen’s Gambit. Walter Tevis’in 1983 yılında yazdığı The Queen’s Gambir isimli romanında uyarlanan dizi Soğuk Savaş döneminde geçen bir hikayeyi anlatıyor. Dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri olan Beth Harmon’ın hayatına odalanılan dizinin başrolünü Anya Taylor Joy üstleniyor. Ailesini kaybetmesinin ardından yetimhanede büyüyen Beth, yetimhanede çalışan bir görevli ile birlikte satranç oynamayı öğrenir ve Satranç’ta olağanüstü bir yenetenek sergiler ve dizinin devamında Beth Harmon’ın satranç hayatını izliyoruz.


3 - Freud


23 Mart 2020 tarihinde Netflix platformu üzerinden seyirci ile buluşan Freud dizisi, Sigmund Freud'un erken dönemini konu edinen Avusturya-Almanya ortak yapımı suç dizisidir. 1 sezon 8 bölüm olarak yayınlanan dizinin her bölümü ortalama 45-55 dakikadır. Dizinin yönetmenliğini Marvin Kren yapmıştır. Dizide Freud karakterini ise Robert Finster canlandırırken Fleur Salomé'yi ise Ella Rumpf canlandırmaktadır. Almanca yayınlanan dizi Netflix’in Avusturya’da yaptığı ilk orijinal serisidir. Dizinin hikayesi kısmen gerçek olaylara dayanırken Freud'un nörolog olarak görev aldığı ilk evresinde, bilinçaltı kuramını keşfedip geliştirmeye çalıştığı dönem bir dizi cinayetler ekseninde anlatılmaktadır.


2 - Cursed


17 Temmuz 2020 tarihinde Netflix’de seyircisi ile buluşan Cursed, Frank Miller ve Tom Wheeler’ın aynı adlı çizgi romanına dayanan İngiliz-Amerikan fanstastik drama türündeki dizisidir. Dizi 1 sezon 10 bölümden oluşuyor. Her bölüm ortalama 48-59 dakika sürüyor. Dizinin konusu gizemli yeteneklere sahip olan Nimue kaderinde yazılı olan Göl Kraliçesi’ne dönüşür. Nimue, annesinin ölümünün ardından antik bir kılıç teslim etmek üzere Merlin’i aramaya başlar. Bu arayışta kendisine arkadaşı Arthur yardımcı olur. Dizi Nimue’nun gözünden anlatılan Arthur Efsanesi’nin yeniden tasavvuru olarak adlandırılıyor.


1 - Ragnarok


2020’nin ilk günlerinde seyirci ile buluşan Ragnarok 31 Ocak 2020 tarihinde Netflix’de yayınlandı. Dizinin yaratıcılığını üstlenen isimler arasında Adam Price yer alıyor. Price’ı takip eden isimler ise Simen Alsvik, Emilie Lebech Kaae ve Christian Gamst Miller-Harris yer alıyor. Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Bölümler ise ortalama 40-50 dakika sürüyor. Dizinin konusu ise doğasının harika olduğu Edda isimli bir kasabaya taşınan ve dizinin ana karakteri olan Mahne’nin zaman içerisindeki değişimini ve asıl benliğini keşfetmesidir. Kasabaya taşındıktan sonra kardeşi ile birlikte yeni arkadaşlar edinen Magna dünyayı kıyametten kurtması gerektiğini öğreniyor. Kasabaya taşındıktan sonra başına garip olaylar gelen Magne karakterinde ise Skam dizisi ile tanınan David Stakston’u izliyoruz.


İpek İnceoğlu 1.171 gün önce

Sevdiğiniz dizileri yakından takip edin

Dizi sayısı

26684

Bölüm sayısı

716913