Bambaşka Bir Çizgi Dünya: Animeler


Dizi film dünyasında çizgi filmlere alışığız fakat çizgi filmler genel olarak çocuklar için yapılırken yetişkinler için çok az sayıda olsa da animasyon diziler mevcut peki animeler? Pek çok insan animeler ve çizgi filmlerin aynı kategoriye konulmasından hoşlanmaz. Haksızda sayılmazlar. Çünkü animeler çizgi filmlerden çok daha farklı bir dünyadalar. Animeler içerisinde genellikle Japon kültüründen birçok farklı detay bulabilirsiniz. Japon mitolojisinden günlük yaşamına kadar farklı noktaları izleyicilerine sunan animelerde genellikle fantastik öğeler çoğunluktadır. Japonların kendine has çizim teknikleri ile oluşturdukları anime diziler, temelde Japon mangalarının televizyona uyarlanmış halleridir. Çocukça görülsede konuları gereği animeler pek de çocuklara uygun diziler değildir. Ülkemizde de milyonlarca anime sever bulunuyor. Her yaşa hitap eden farklı bir anime dizinin var olduğunu düşünürsek bu çok da şaşırtıcı değil. Bizde sizler için birçok farklı konuda hikayesi olan 7 anime dizisini derledik.1- Cowboy Bebop (IMDB 8.9)


Cowboy Bebop

IMDB listesinde en yüksek puanlı animelerden biri olan Cowboy Bebop’un konusu ise şöyledir; 2071 yılında geçen hikayede gezegenler arası seyahat mümkündür. Fakat gezegenler arası ulaşımı mümkün kılan atlama ağında büyük bir düzensizlik vardır. Gözardı bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidinde bir patlama meydana gelir ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve bir meteor yağmuruna neden olur. Bu olay dünyanın büyük bir bölümünü ve dünyada bulunan birçok insanı yok eder. Kurtulan insanlar yer altına sığınır. İmkanı olan insanlar kurtulmak için Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları bulunan bazı astreoid ve Jupiter uydularına kaçarlar. Bebop grubu ise bu olaylar sonrasında suçluların peşinden gider. Dizide bebop ekibinin maceraları ve yer yer grup elemanlarının geçmişleri ile yüzleşmeleri ele alınır.


2- One Piece (IMDB 8.7)


One Piece

Anime denilince çoğu insanın aklına ilk olarak gelen ve çok uzun zamandır devam eden One Piece bölüm sayılarını gördüğünüzde ilk önce sizi korkutabilir. Anime dünyasının en popüler dizilerinden biri olan One Piece’in konusu ise şöyledir;
Kral Gold Roger adında bir korsan dünyada istediği her şeyi elde eder ve büyük bir servete sahip olduğu bilinir. İdam edilirken ise tüm servetinin Grand Line'da olduğunu, servetine ulaşmak isteyenlerin Grand Line’a giderek aramaları gerektiğini söyler. Bu olay sonrasında herkes Grand Line'a gider. Ancak Grand Line'a girmek çok zordur. Grand Line'da canlı kalabilmek ise imkansızdır.
Kahramanımız Monkey D. Luffy'nin rüyası, Korsan Kral olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Hikayemizde 3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere farklı üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlere sahip olmanın bedeli asla yüzememektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, bir şekilde şeytan meyvesi yer. Daha sonra Luffy lastik çocuğa dönüşür. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece'i bulmak için Grand Line'da gideceklerdir. Yolculuk esnasında ise başlarına birbirinden komik ve farklı olaylar gelecektir.


3- Death Note (IMDB 9)


Death Note

Bir döneminde unutulmaz animesi Death Note izleyenleri büyüleyen ve akıllarında büyük soru işaretleri bırakan bir anime dizidir. Hatta dizi o kadar popüler olmuştur ki Netflix dizinin filmini de çekmiştir. Dilerseniz bakabilirsiniz. Animenin konusu ise;
Yagami Light, üniversiteye hazırlanan bir lise öğrencisidir. Light (Raito), Japonya'nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir.Yagami Light özellikle yaşadığı dünyada her geçen gün artan ve önlenemez bir duruma gelen suçlara kafayı takmıştır. Bu olaylar kendisinin içten içe bir buhran yaşamasına neden olmaktadır. Bir gün ders esnasında gökyüzünden bir defter düştüğünü görür ve defteri almak için düştüğü yere gider. Defterin üzerinde "Death Note" yazmaktadır. İlk sayfasında ise “içine yazdığın kişi ölür.” yazmaktadır. Light bunu bir fırsat olarak değerlendirir ve defterin içerisine eve gittiğinde habelerd gördüğünü bir suçlunun adını yazar ve 40 saniye sonra adam ölür. Defterin işe yaradığını fark eden Light defteri kendisi için ideal ve iyi bir dünya yaratmak için kullanır. Dünya bu defterin varlığından haberdar olduğunda ise Light’in peşine en yetenekli dedektif olan dedektif L’yi takar. Anime genel olarak dedektif L ve Light arasında kovalamadan ibaret olsa da oldukça keyifli. Peki Death Note sizde olsaydı ilk kimin adını yazardınız?


4- FullMetal Alchemist (IMDB 9.1)


FullMetal Alchemist

Anime tutkunlarının bir diğer gözbebeği ise Full Metal Alchemist. Uzun yıllar boyunca yayınlanmaya devam eden ve gençler arasında büyük bir ilgi gören Full Metal Alchemist’in konusu ise; Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya (felsefe taşı denilen yeniden diriltme taşını arayan bilim dalı) başvururlar. Ama dünyada insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde olan bir şey bulunmamaktadır. Deney esnasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise tüm bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha geri getirmeyi başarır fakat Al’ın ruhunu geri getirirken kendi kolunu kaybeder. İki kardeş de annelerini diriltmenin imkansız olduğu uzuvlarını kaybettikten sonra anlar. Automail sayesinde kardeşler kaybettikleri uzuvlarının yerine mekanik uzuvlara sahip olur. Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al'ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek ve kullanmak için Elric kardeşler evlerini yakıp uzun bir yolculuğa çıkarlar.


5- Naruto Shippuden (IMDB 8.3)


Naruto Shippuden

7’den 70’e izleyen kitlesi olan Naruto Shippuden büyük ihtimalle birçoğumuzun küçükken izlediği bir anime. Anime dünyasının en meşhur karakterlerinden biri olan Naruto’nun hikayesi nedir; Naruto, Sasuke ile şelaledeki dövüşünün ardından Sasuke'yi geri getirememiştir. O sırada Orochimaru'nun Sasuke'nin vücudunu tamamen ele geçirmesi yaklaşık olarak 3 yıl sürecektir. Bu süre içinde Naruto'nun, Sasuke'yi geri getirerek Orochimaru’nun bedenini ele geçirmesini önlemesi gerekir. Ancak bu kez Sakura da, Naruto'ya yardım etmeye karar verir. Bu yüzden, Naruto; Jiraiya'nın, Sakura; Tsunade'nin öğrencileri olur ve Sasuke’yi getirebilmek için çalışmalara başlarlar. Tüm bunlar olurken Akatsuki'nin başka planları vardır. Anime içerisind Naruto’nun Sasuke’yi geri getirmek için çabalarını ve bu süreçte yoluna çıkanları izleriz.


6- Tokyo Ghoul (IMDB 7.9)


Tokyo Ghoul

Biraz daha başlangıç tarihi günümüze yakın olan Tokyo Ghoul 2014 senesinde ilk çıktığında birçok anime severin favorisi olmayı başardı. Duygusal sahneleri ve giriş müziği ile birlikte izleyenleri büyülemeyi başardı. Tokyo Ghoul’un hikayesi ise şöyle; Kaneki bir lise öğrencisidir. Kendi halinde sessiz ve sakin biri olan Kaneki bir kafed Rize adından bir kız ile buluşur. Kaneki eve giderken Riz tarafından saldırıya uğrar. Rize Kaneki’nin düşündüğünün aksine normal bir insan değildir. Et ile beslenen bir yaratıktır (Ghoul). Rize, Kaneki’yi öldürmeye hazırlanırken üzerine düşen demirler sonrasında hayatını kaybeder. Kaneki hastaneye kaldırılır ve doktor Kaneki’nin hayatını kurtarabilmek için Rize’nin organlarını Kaneki’ye nakil der ve bu ameliyat sonrasında Kaneki yarı insan yarı ghoul olur.


7- One Outs (IMDB 8.3)


One Outs

Fantastik bir gençlik dizisi tadında ilerleyen One Outs ile gençlik dizilerine yeni bir soluk getirebilirsiniz. Anime formatındaki dizi hikayesi ile oldukça dikkat çekici. One Outs’da basketbol takımının son zamanlarda şampiyonluğa giden yolda geri düşmesi ile birlikte bunalıma giren genç yıldız oyuncu Hiromichi Kojima, bu durumdan kurtulmak ve kendisini geliştirmek için Okinawa Adası’nda idman yapmaya başlar. Burada “One Outs” adlı bahis üzerine dönen bir beyzbol oyununda sıkışıp kalır.


İpek İnceoğlu 1.136 gün önce

Sevdiğiniz dizileri yakından takip edin

Dizi sayısı

26684

Bölüm sayısı

716913